ĮDOMŪS PATARIMAI KAIP PASPARTINTI KALBOS MOKYMĄSI

anglų kalba

Dažnai savo mokiniams patariu greitinti kalbos mokymasi daugeliui girdėtais būdais: skaityk mėgtamą literatūrą ta kalba (nesvarbu ar skaitai knygas, ar laikraščius, ar reklaminius lankstinukus), klausyk radio ir muzikos ta kalba, žiūrėk filmus (jei žodynas dar siauras, galima tiesiog isijungti subtitrus ta kalba) ir pan. Tačiau šįkart nusprendžiau pasidomėti alternatyviais būdais įsisavinti kalbą greičiau. Taigi šiandien sužinosime ką pataria tikri kalbų mokymosi ekspertai- poliglotai.

 1. Pasinėrimo į kalbą technika (language immersion)

Ši technika pirmiausia buvo panaudota Berlitz mokyklų, kurių mokytojai pastebėjo, kad kalbos išmokstama daug greičiau, jei į ją pasineriama, o ne mokomasi iš knygu. Tad ką reiškia “pasinerti” į kalbą? Būtent tai, apie ka kalbėjau straipsnio pradžioje, kalbos inkorporacija į kasdienį gyvenima, skaitymą, klausimą, kalbėjimą.

♠  Žiūrėkite filmus ta kalba (su lietuviškais subtitrais, jei reikia arba, jei kalba visiškai jums nauja, tuomet žiūrėkite filmą

    lietuviškai su jūsų norimos išmokti kalbos subtitrais);

♠  Klausykitės radijo ta kalba, jei mėgztate muziką, išsiverskite dainas ir jas dainuokite;

♠  Jei turite galimybe, kalbėkite su žmonėmis, kuriems ta kalba yra gimtoji (tam galite panaudoti skype programą)

Pasinėrimo į kalbą technika reikalauja sukurti situaciją, kur žodžiai ir frazės būtų kontekste. Berltz mokytojai tokias situacijas sukuria dirbtinai. Tarkime pamokos tema yra maistas. Mokiniams yra išdalinamos lėkštės su maistu. Klasėje sukuriama vakarienės atmosfera. Tokioje pamokoje tikrai išmoksite naudingų dalykų, o ir atsiminsite tokią pamoką tikrai geriau, negu skaitydami vadovėlius. Na, o jei gyvenate šalyje, kur šia kalba kalbama, įvairių situacijų galima rasti lengviau, nuėjus į parduotuvę apsipirkti, restorane, autobuse ir t.t.

 1. Šešėlio technika (shadowing)

Ši technika yra priskiriama Alexander Arguelles’ui, žmogui mokančiam virš 50 kalbų (na daugelis iš jų yra mirusios, tačiau šis žmogus jas moka). Šešėlio technika susideda iš klausymo kaip kalba gimtakalbiai žmonės ir greito (vykstančio beveik tuo pat metu, kaip ir pats audio tekstas) pakartojimo, kas yra sakoma. Kalbos galite ir nemokėti, tiesiog kartokite, ką girdite. Tokiu būdu priprantate prie kalbos melodijos (kiekviena kalba turi savo melodija. Toks metodas taip pat yra artimiausias tam, kuriuo išmokote savo gimtąją kalbą- atkartodami tai, ką girdite. Arguelles taip pat pataria mokantis judėti- vaikščioti ir turėti tekstą raštu, dėl aiškumo. Pažiūrėti kaip visa tai atrodo galite čia.

 1. Rašto technika

Tas pats A. Arguelles pataria rašyti tuo pat metu garsiai skaitant, ką rašote. Pagal šią techniką daryti turėtumėte štai ką:

 1. Skaityti sakinį garsiai.
  2. Pakartoti kiekvieną žodį garsiai, kai jį rašote.
  3. Perskaityti sakinį garsiai, kai jį parašote.

Šios technikos tikslas yra atkreipti dėmesį į detales. Na, o įtin tinkama ji yra pasitikrinti ir patobulinti rašybą ir gramatiką.

 1. Pasivaikščiojimas

Besimokant žodyno, ‘išleiskite’ save pasivaikščioti. Eidami stebėkite aplinką ir sakykite žodžius garsiai (na pakankamai garsiai, kad patys save girdėtumėte ). Taigi galima pradėti nuo mašinos, namo, durų, vėliau konstruoti sakinius, kurie ateina iškylus asociacijoms. Tarkim jūsų lygis yra pakankamas paprastam kasdieniam susikalbėjimui. Tuomet nuspręskite, kad kaskart eidami į parduotuvę skirsite tą laiką kalbos praktikai. Galite pradėti konstruoti sakinius apie tai, ką reikėtų šiandien nupirkti arba, ką gaminsite vakarienei ir kaip. Pamačius mašina, automobilių mėgėjai gali mėginti konstruoti sakinius apie tai, kokio automobilio norėtų ir kuo jis jiems patinka, kas jų automobilyje reikalauja priežiūros. Pateiksiu pavyzdį anglų kalba.

A car. Audi is a nice car. I want to buy an Audi in the future. Jonas has a silver Audi.

 1. Kalbų mainai

Jei galite rasti žmonių, kurie jau moka kalbą, kurią jūs norite išmokti, o jūs mokate kalbą, kurie nori išmokti jie, galite rengti kalbų mainus. Paieškokite tokių savo mieste, jei nieko nerasite, imkitės iniciatyvos ir suburkite grupę žmonių, su kuriais galėtumėte praktikuotis. Ir visai nesvarbu kur gyvenate, ir jei jūsų miestelyje nė su žiburiu nerasi jokio užsieniečio arba užsienio kalba kalbančio žmogaus. užtenka dviejų žmonių, kurie nori išmokti tą pačią kalbą. Susėskite prie kavos puodelio ir pasikalbėkite.

Video apie kalbų mainus Dubline, Airijoje galite peržiūrėti čia.

 1. 15 minučių tualete

Kalba geriausiai įsisavinama, jei ji jūsų gyvenime yra pastovus svečias, o ne už jūrų marių gyvenantis giminaitis aplankantis kartą per metus. Tad verčiau mokykitės kalbos kasdien po 15 minučių, nei kartą per savaitę, bet 2 valandas. Visuomet sakau savo mokiniams, 15 laisvų minučių atsiras kiekvieno dienoje, juk (kad ir kaip vulgariai skambės) į tualetą reikia visiems. Išnaudokite šį laiką!

 1. Naudokite apps’us

Šiame technologijų amžiuje retas neturi išmaniojo telefono. Pasinaudokite tuo. Apps, kaip Duolingo ir Memrise yra ne tik informatyvios, bet ir smagios. Štai jums ir puikiai išnaudotas kelionės į/ iš darbo laikas.

Na, o pats svarbiausiais paminėtinas dalykas yra tas, kad bet koks kalbos mokymasis, jei negyveni ta kalba kalbančioje šalyje, visų pirma yra įsipareigojimas. Įsipareigojimas sau. Jei iš tiesų norime išmokti kalbos, visų pirma turime tvirtai nuspręsti, kad dabar kažkurią mano gyvenimo dalį užims ši kalba ir jos mokymasis. Na, pats žodis ‘įsipareigojimas’ skamba kiek bauginančiai, tačiau iš tiesų nėra taip jau baisu. Štai aš mokausi rusų kalbos rašto (kadangi kalbu gan neblogai) ir tam kasdien skiriu po 15-30 minučių. Kasryt per pusryčius skaitau laikraščius, knygas arba tiesiog informaciją internete rusų kalba. Ir tai yra visas mano darbas. Viskas, ką man reikėjo padaryti buvo tiesiog nuspręsti, kad nuo šiandienos per pusryčius ne žiūrėsiu televizorių (ankstesnė mano rutinos dalis), o skirsiu tas 15-30 minučiu kalbos mokymuisi. Pirmą progresą pastebėjau po dviejų savaičių darbo, o tada viskas pylėsi kaip iš pypkės būtent todėl, kad pačios pastebėta pažanga veikia, kaip pati geriausia paskata gilinti žinias.

Geros jums savaitės!

AMKA komanda